Hardware stacji również w wersji 3.0!

Dodano 6 sierpnia 2021 06:59 przez konrad

Jak dotąd nowa wersja 3.0 Meteo KBPROGRAM opierała się na zbudowaniu od podstaw części webowej stacji czyli aplikacji w Django. Jednak wraz za pracami przy software rozpocząłem tworzenie nowej wersji sprzętowej stacji. W dniu dzisiejszym wykonałem w tym kierunku pierwszy większy krok, którym było zamówienie wykonania nowej płytki PCB dla stacji na Dąbrówce. Udało mi się nawiązać współpracę z firmą wykonującą w Chinach obwody drukowane - PCBWay, która zaoferowała się wspomóc projekt. W związku z tym, już za kilka tygodni (w zależności od szybkości poczty) powinienem otrzymać gotowe płytki. Zlecenie wykonania płytki profesjonalnej firmie jaką jest PCBWay, sprawi, że nie będę musiał martwić się o jakość PCB, a więcej zasobów czasowych przeznaczę na projekt np. oprogramowania dla stacji.

Projekt powstał w programie Eagle i jest to dwuwarstwowa płytka o wymiarach w zaokrągleniu 100x50mm. Zawiera ona miejsce na główny procesor - ESP8266 w wersji ESP-07, układ zegara RTC DS3231 oraz przetwornik analogowo-cyfrowy ADS1115. Płytka posiada wyprowadzone wiele złącz do poszczególnych czujników np. główne czujniki w obudowie radiacyjnej (protokół I2C), czujnik wiatru czy opadów.

PCB Meteo 3.0

Jest to pierwsza z co najmniej dwóch płytek, które docelowo będą wchodzić w skład stacji. Drugą z nich będzie płytka zasilania, która będzie odpowiadała za dostarczenie odpowiednich napięć do wszystkich układów stacji. W tej chwili płytka zasilacza jest jeszcze w fazie projektowania, niewykluczone, że powstanie ona na bazie płytki uniwersalnej, gdyż większość elementów na niej użytych (np. przetwornice napięcia, układ kontroli ładowania akumulatorów itp) są gotowymi modułami. Dlatego też najprawdopodobniej płytka zasilacza będzie miała jedynie za zadanie spiąć w sposób estetyczny wszystkie te moduły w zgrabną całość.

W przeciągu kolejnych tygodni z pewnością pojawią się kolejne aktualizacje przedstawiające postępy prac w związku z rozbudowywaniem części sprzętowej stacji, dlatego gorąco zachęcam do ich śledzenia.

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy i napisz jakiś!

Skomentuj wpis